no-img
مرجع دانلود طرح توجیهی ایران

طرح توجیهی پرورش قارچ | مرجع نگارش طرح توجیهی


مرجع دانلود طرح توجیهی ایران
مطالب ویژه
adsads

ادامه مطلب

طرح توجیهی پرورش قارچ
zip
فوریه 9, 2020

طرح توجیهی پرورش قارچ


 

طرح توجیهی پرورش قارچ

تعریف طرح توجیهی :

گزارشی که توجیه پذیری یک طرح را در ابعاد مختلف از قبیل بازار، فنی و مالی مورد بررسی و مطالعه قرار می دهد، گزارش طرح توجیهی، نام دارد.

طرح توجیهی پرورش قارچ
طرح توجیهی پرورش قارچ

قارچ های خوراکی از ارزشمندترین منابع طبیعی هستند که می توان در زمان کوتاه از مواد با ارزش مواد غذایی کم، موادی با ارزش غذایی بالا تولید کرد. همین موضوع کافیست که بدانید عملکرد زمین های کشاورزی برای تولید مواد غذایی پروتئینی روز به روز در حال کاهش است، اما تولید قارچ خوراکی با حداقل امکانات و کم ارزش می توان حداکثر استفاده را داشت.

پرورش قارچ خوراکی آسان ترین راه برای کسب درآمد است. مخصوصاً برای کسانی که در شهرهای کوچک و یا روستا هستند. بازار فروش این محصول همیشه وجود دارد. مواد اولیه ارزان قیمت یافت می شود. شرایط محیط پرورش را با ساده ترین امکانات قابل کنترل است و مزیت دیگر این طرح این است که با هر میزان سرمایه می توان شروع کرد. کسی با پرورش قارچ ضرر نخواهد کرد.

بهترین ماده  برای پرورش قارچ، پهن اسبی و کاه می‌باشد. برای تهیه کود جهت پرورش قارچ مقداری پهن اسبی و کاه را مخلوط نموده و در ابعاد مناسبی در حدود 3 متری آن را انبار نموده و آنها را روی هم به خوبی می‌کوبند. تا متراکم شود به طوری که از نفوذ باران به داخل آن جلوگیری گردد. پس از مدتی کوتاه عملیات تخمیر داخل توده کود شروع می‌شود و درجه حرارت محیط کود بالا می‌رود. همچنین می‌توان قبل از توده کردن کود مقداری آهک در حدود یک پنجم حجم پهن به آن اضافه و کاملا مخلوط کنید.

سپس آنرا توده نمود.این عمل باعث می‌گردد که عمل تخمیر به تعویق بیافتد و در عین حال آمونیاک تولید شده را جذب و علاوه بر آن مقداری از رطوبت اضافی کود را جذب نماید. بعد از سه روز مجددا این توده را برگ و هوا داده و آن را مانند دفعه اول ، انباشته و روی آن را بکوبید. سطح آن را شیب دهید تا آب باران به داخل آن نفوذ نکند و این عمل به فاصله 4 – 2 روز ، چهار تا شش مرتبه باید تکرار گردد. لازم به یادآوریست که چنانچه در مرحله اول به کود ، آهک داده شده فاصله برگردان کود چهار روزه و در صورتی که آهک داده نشده باشد فاصله برگردان کود دو روز می‌باشد.

باید توجه داشت که بایستی دقت و مراقبت در نگهداری میزان رطوبت و حرارت داخل توده به عمل آید. بخصوص در موقع برگردان کردن کود ، چنانچه مشاهده شود که کود بسیار خشک است، بایستی مقدار کمی غبار آب روی آن پاشید، از علائم مشخصه میزان رطوبت کود، آزمایش آنست، چنان چه مقداری کود را در دست بفشارید، نبایستی قطرات آب ، از لای انگشتان بچکد و فقط کافی است در اثر فشار به کود ، کف دست تر بشود. پس از آماده شدن بایستی اطاق پرورش را مجهز نمود.

توضیحات طرح توجیهی :

موضوع طرح
ظرفیت طرح
محل اجرای طرح
سرمایه گذاری کل
سهم آورده متقاضی
سهم تسهیلات
اشتغال زایی
دوره بازگشت سرمایه

 

طرح توجیهی پرورش قارچدرباره نویسنده

e-tojihi.com 39 نوشته در مرجع دانلود طرح توجیهی ایران دارد . مشاهده تمام نوشته های

دیدگاه ها


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *